Rozcestník

Na této stránce uvádím pro rodiče užitečná telefonní čísla a internetové stránky (v češtině a angličtině). Neuvádím komerční portály (internetové obchody a stránky, kde jde zejména o prezentaci produktů: kurzů, knih a všelikých „nezbytností“).

TÍSŇOVÁ VOLÁNÍ

Evropská tísňová linka: 112;nevíte-li rychle, jakou linku volat, volejte sem; zdarma, nonstop
Hasičský záchranný sbor: 150; zdarma, nonstop
Zdravotnická záchranná služba: 155; zdarma, nonstop
Městská policie: 156; zdarma, nonstop
Policie ČR: 158; zdarma, nonstop

DALŠÍ KRIZOVÉ LINKY

Linka Toxikologického informačního střediska:224  919 293, 224 915 402
při akutní otravě, nonstop
Národní linka kojení: 261 082 424
Linka důvěry Dětského krizového centra
: 241 484 149,777 715 215
nonstop
Linka bezpečí: 116 111
pro děti a studenty, zdarma, nonstop
Rodičovská linka: 606 021 021
pondělí až čtvrtek: 9–21 hod. pátek: 9–17 hod
Linka ztracené dítě: 116 000
zejména při pohřešování či ztracení dítěte, nonstop
Pražská linka důvěry: 222 580 697
nonstop

Seznam dalších linek důvěry dle Vašeho kraje naleznete na:
http://www.capld.cz/linky-duvery-cr
Weby, které Vás mohou zajímat:

STRÁNKY V ČEŠTINĚ

kojeni.cz: stránky Laktační liga – poradna, půjčovna, seznam laktačních poradkyň, odborné texty

unipa.cz: stránky Unie porodních asistentek – informace pro porodní asistentky, studentky i rodiče, seznam porodních asistentek podle regionů, poradna, sdílení příběhů

iham.cz: Hnutí za aktivní mateřství – platforma pro iniciování změn českého porodnictví. Prosazuje normální porod a přátelskou poporodní péči o matku a dítě. Pořádá festival Týden respektu k porodu.

duly.cz: stránky České asociace dul – seznnam dul (průvodkyň porodem)

mojedula.cz: České duly, o. s. – seznam dul, vzdělávání pro duly i pro maminky (semináře o těhotenství, porodu, bondingu), happeningy

popotratu.cz: rady, kontakty, sdílení

naseporodnice.cz: otěhotnění, těhotenství, porod, péče o novorozence

respektkporodu.cz: Světový týden respektu k porodu – konává se v květnu v Praze – přednášky, workshopy, semináře, filmy, obchůdek.. velmi příjemná atmosféra.

aperio.cz: stránky Společnosti pro zdravé rodičovství APERIO. APERIO je tu proto, aby rodiče podpořilo v náročných životních situacích, ukázalo jim směr a zlepšilo jejich postavení ve společnosti – právní a psychologická poradna zdarma, kurzy, semináře, pomoc single rodičům, pomoc při rozvodu. Aperio se též snaží se o rovné postavení rodičů na pracovním trhu.

sancedetem.cz: Šance Dětem „pomáhá dětem, které neměly v životě štěstí“. Profesionální portál, kde najdete zajímavé články, videorozhovory s odborníky i videodokumenty ze života rodin s dětmi, jimž bylo diagnostikováno postižení či vážné onemocnění. Zajímavá témata z oblasti výchovy.

manzelstviarodina.cz: stránky Centra pro manželství a rodinu, z. s. Poskytuje zejména křesťanské psychologické poradenství.

evalabusova.cz: stránky publicistky a rodinné poradkyně Evy Labusové, užitečné a příjemné čtení

sikana.org: Stránky společenství proti šikaně – informace, rady, kontakty

AZ Rodina: vše pro rodinu – informace, články, akce, spousta odkazů

emimino.cz: široké diskuse, poradny, sdílení

rodina.cz: deník o dětech a rodičích – články, diskuse, poradna, sdílení, mnoho zkušeností z porodnic a další

babyweb.cz: články, diskuse, poradna, blogy

 

STRÁNKY V ANGLIČTINĚ

attachmentparenting.org: stránky neziskové organizace Attachment Parenting International. Blogy, články, otázky a odpovědi, vše o kontaktním rodičovství. Živé stránky.

awareparenting.com: seznamuje čtenáře s konceptem vědomého rodičovství (aware parenting). Vychází z díla Švýcarsko-americké vývojové psycholožky Alethy Solterové – u nás je známá zejména jako autorka knihy Moudrost raného dětství (2014, Triton).

askdrsears.com: William Sears je známý americký pediatr, zastánce kontaktního rodičovství a autor řady knih. Stránky Vás seznámí s konceptem kontaktního rodičovství, najdete zde i rady pediatra: texty i krátká videa.

huffingtonpost.com/parents: známý americký deník Huffington post pro rodiče – většinou blogy, vhodné pro inspiraci, nečekejte edukaci. Nicméně „živé“ stránky – nové materiály denně.

freerangekids.com: stránky Lenore Skenazyové, známé americké sloupkařky propagující volný pohyb dětí

naomialdort.com: stránky pro příznivce Naomi Aldortové a jejího výchovného konceptu

consistent-parenting-advice.com: stránky rodinné výchovné poradkyně Helen Williamsové. Williamsová je starší dáma s kořeny na Novém Zélandě, nyní dlouhodobě žijící ve Spojených arabských emirátech. Vyznává koncept vlídné, leč důsledné výchovy (Clear, firm, consistent parenting is quality parenting). Na jejím webu můžete najít zajímavé články různých autorů, inspiraci.

Seznam stránek zdaleka není kompletní, obzvláště v angličtině. Je to spíš: jak mi to přišlo pod ruku, co mě zaujalo. Budu průběžně doplňovat. Pokud Vás zaujaly nějaké stránky, které neuvádím, neváhejte mi prosím napsat. Díky!